Büyüyün

Amazon İşletme
B2B (Kurumlar Arası) API'si

SP-API'yi kullanarak Amazon İşletme'ye özgü özelliklerle görevlerinizi otomatikleştirebilir ve satışlarınızın verimliliğini artırabilirsiniz. Satış Ortağı API'si (SP-API), Amazon İşletme'de satış deneyiminizi kolaylaştırabilecek bir API paketi sunar.

Araçlar oluşturmaya nasıl başlayacağınızı, Amazon İşletme'de otomatikleştirebileceğiniz süreçleri, sık sorulan soruları ve başlangıç yolculuğunuzda sunduğumuz desteği öğrenin.

Geliştirici hesabınız var mı?

B2B'ye kaydolun

 

SP-API'de yeni misiniz?

Geliştirici hesabı oluşturun

 

Amazon İşletme nedir?

2015 yılında ABD'de başlatılan Amazon İşletme bugün Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Japonya ve Hindistan'a kadar genişledi. 2023'te 35 milyar $ değerinde yıllık satışa ulaşan platform, günümüzde rekabetçi fiyatlarla 6 milyonun üzerinde aktif müşterisine geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Otomasyonun avantajları

icon
Manuel süreçleri ve insan hatalarını ortadan kaldırın
API'ler, Seller Central'daki API raporları ve Amazon İşletme panoları arasında sağlanan veri denkliğiyle manuel süreçlerin zorluğunu ve insan hatalarını ortadan kaldırır.
icon: ascending line graph
Verilere merkezi ve programlı bir şekilde erişin
Satıcılar, otomasyonlar sayesinde merkezi ve programlı olarak bölgeler arasında geniş bir veri havuzuna erişebilir.
Karar alma süreçlerinizi iyileştirin
Veri görselleştirme araçları veya veri ambarları gibi alt sistemlerde her zaman hazır bulunan verilerle daha rekabet odaklı ve proaktif kararlar alabilirsiniz.
icon: business items
Kaynaklarınız ve zamanınızdan tasarruf edin
Bu kaynaklar sayesinde manuel süreçlerde zaman kaybetmek yerine performansınızı artıracak temel davranış biçimlerini ortaya çıkarabilirsiniz.
icon: three stars
Başlarken
icon: three stars

SP-API'yi kullanmaya başlayarak Amazon İşletme'ye API çağrıları yapın

Bu bölümde başarılı API çağrıları yapmak için gereken tüm ön koşulları tamamlama yolculuğunu açıklıyoruz:
icon: checkmark
Özel geliştiriciler, API'lerimizle geliştirdikleri uygulamaları kendi işletmelerinde kullanır.
icon: checkmark
Herkese açık geliştiriciler ise geliştirdikleri uygulamaları diğer satıcılara sunar.
icon: checkmark
Roller, SP-API'nin geliştiriciler veya uygulamaların belirli operasyon ya da kaynaklara erişimini belirlemek için kullandığı mekanizmalardır. Geliştirici olarak belirli bir role erişmek için istekte bulunmalı ve hak kazanmalısınız. Aksi takdirde söz konusu rol altında gruplandırılmış operasyonlara ve kaynaklara erişemezsiniz. Roller, kimliği tanımlayabilecek bilgiler (PII) ile diğer hassas verilere yönelik erişimi korur ve geliştiricilerin yalnızca uygulamalar için gerekli olan verilere erişmesini sağlamak üzere veri erişimini sınırlandırır.
Amazon İşletme'ye kayıtlı olup olmadığınızı öğrenmek için Seller Central'da "Ayarlar → Hesap Bilgileri → Hizmetlerim" bölümüne gidebilirsiniz.
Person sitting at computer coding
icon: question mark

Biliyor muydunuz?

Amazon İşletme API'lerini Kullanma

Tüm Amazon İşletme API'leri (AB API'leri), SP-API'nin bir parçasıdır ve girdi parametrelerindeki varyasyonlarla hem tüketici (B2C) hem de işletmeler (B2B) için kullanılabilir. Ayrıca Amazon İşletme'ye özel API'ler de sunuyoruz.

Amazon İşletme API'leriyle uygulamalar oluşturmaya başlayın

SP-API'ye kayıtlı uygulaması olan mevcut bir geliştiriciyseniz:
Yeni bir geliştiriciyseniz:
Person sitting at computer coding
Seller Snap, Amazon'un yeni İşletme API'lerinin yardımıyla türünün ilk örneği bir işletme çözümü geliştirdi. Satıcılar, artık tahminlere bel bağlamadan işletme indirimleri ayarlayarak rekabette bir adım öne geçebilir.
- Seller Snap

Amazon İşletme API'leri ve yaygın kullanım senaryoları

Özellik

Açıklama

Yaygın kullanım senaryoları

SP-API rolü

İşletme Fiyatlandırması ve Miktar İndirimi Ekleme


SP-API'nin Liste Kaydı Akışları bölümünde İşletme Fiyatlandırması ve Miktar İndirimleri özelliklerini kullanabilirsiniz. İlgili XSD'lerde 'BusinessPrice', 'QuantityPrice1' - 'QuantityPrice5' ve 'QuantityLowerBound1' - 'QuantityLowerBound5' alanları ile bu parametreleri tanımlayabilirsiniz.

Bu akış için POST_PRODUCT_PRICING_DATA - xsd burada bulunabilir.
POST_FLAT_FILE_LISTINGS_DATA
POST_FLAT_FILE_CONVERGENCE_LISTINGS_DATA
İşletme fiyatlandırması veya miktar indirimleri ekleyen satıcıların Öne Çıkan Teklif olma ihtimali de artar.Ürün Fiyatlandırması

Bu API, yeni satıcıların ürünlerini güvenle fiyatlandırmasına ve deneyimli satıcılar ile yeniden fiyatlandırma yapan satıcıların fiyatlandırmalarını optimize ederek rekabet gücünü korumasına yardımcı olur.


Teşviklerinizle kurumsal müşteriler için Öne Çıkan Teklif olma şansınızı artırın.

Kullanım senaryosu rehberi
B2B Teklif Değiştirildi BildirimiEn iyi 20 B2B teklifinden herhangi biri için satıcıların listelediği bir üründe fiyat değişikliği (tek birim veya miktar indirimi katman fiyatları) olduğunda B2B için AOCN push bildirimleri alın. En iyi 20 B2B teklifi, fiyat artı kargo şeklindeki son tek birim fiyatı üzerinden belirlenir. Birden fazla satıcı aynı son fiyatı sunuyorsa sonuçlar rastgele sırayla gösterilir.

Bu API, yeni satıcıların ürünlerini güvenle fiyatlandırmasına ve deneyimli satıcılar ile yeniden fiyatlandırma yapan satıcıların fiyatlandırmalarını optimize ederek rekabet gücünü korumasına yardımcı olur.

API Başvuru Rehberi
İşletme Ürün Fırsatları


İşletme Ürün Fırsatları (BPO) raporlarını otomatikleştirin. Satıcılar, API'ler sayesinde yeni kategorileri ve markaları keşfetmek, 10.000 farklı ürün önerisini görüntülemek ve otomasyonla zaman kazanmak için raporları özelleştirebilir.

Rapor türleri:
GET_B2B_PRODUCT_OPPORTUNITIES_RECOMMENDED_FOR_YOU
GET_B2B_PRODUCT_OPPORTUNITIES_NOT_YET_ON_AMAZON
B2B Satış ve TrafikJSON raporları; sipariş edilen ürün satışları, gelir, sipariş edilen birimler ve talep tutarı gibi temel satış performansı metriklerinin yanı sıra satıcıların tüm ürün kataloğunun tarih ve ASIN'e göre toplanan sayfa görüntülemeleri ve Öne Çıkan Teklif oranı gibi sayfa trafiği metriklerini gösterir.
Teslimat Deneyimi

B2C'ye benzer şekilde kurumsal müşteriler de ilk seferde başarılı, hızlı ve vakitli bir teslimat deneyimi bekler. Bunun yanı sıra müşterilerin "kargolar, çalışma günleri/saatleri içinde (ör. pazartesi-cuma 09:00-13:00) ve talimatlara göre tercih edilen bölgeye teslim edilsin" gibi teslimat tercihlerine uyulması da çok önemlidir. Bu büyümeyi desteklemek ve işletmelerin teslim deneyimini iyileştirmek için mevcut Siparişler API'sine teslimat talimatları da ekleyeceğiz.
Çok Konumlu Envanter
Paket Hiyerarşisi İlişkileri Oluşturun
Envanterinizi bulunduğu depoya göre gerçek zamanlı olarak senkronize edip müşterilerinize daha isabetli teslimat taahhütleri sunun ve sipariş gönderimini kolaylaştırın. Çok konumlu envanter, aşağıdaki avantajları sunan bir API çözümüdür:

1. En yakın envanter konumlarını ve aşina olduğunuz kargo yöntemlerini kullanarak teslimat tarihlerini hesaplayın. Teslimat süreçlerinizi otomatikleştirerek hata oranını en aza indirin.
2. Tüm envanter konumları için tek bir kargo şablonu yapılandırarak kargo şablonlarını basitleştirin.
3. Müşterilerinize elinizdeki en doğru envanteri göstererek envanter bulunabilirliğini artırın.
4. Bulunduğu depoya göre envanter miktarını senkronize ederek envanter güncellemelerini otomatikleştirin.
Geliştiriciler, artık Liste Kaydı Ürünleri API'sini kullanarak paket hiyerarşisi ilişkileri oluşturabilir. Bu özellik bir ürünün birimlerini, koli paketlerini ve paletlerini bir araya getirerek bağlantılı bir liste kaydı oluşturur. Bu değişiklik, hem arama görünürlüğünü hem de ürün detay sayfası deneyimini iyileştirir. Geliştiriciler, aşağıdakileri temsil eden ürünler oluşturabilir:

1. Satılabilir tek birim
2. Tek birimi ve birimin SKU tanımlayıcısını içeren koli (iç paket)
3. Koliyi (iç paket) içeren palet (koli paketi)
Geliştiriciler, sağlanan paket hiyerarşisi öznitelikleriyle tüm ürün boyutu hiyerarşilerinin (birimler, koliler ve paletler) SKU tanımlayıcılarını girebilir.


Uygulama için önerilen kullanım senaryoları
Amazon İşletme API'si özellikleri

Icon: money sign
İşletme Fiyatlandırması ve Miktar İndirimleri ekleyen satıcılar, daha fazla kurumsal alıcının dikkatini çeker. Siz de AB API'leriyle Amazon İşletme için yeniden fiyatlandırma yapmak veya rekabetçi fiyatlandırma bilgilerini almak istiyorsanız API'lerle İşletme Fiyatlandırması ve Miktar İndirimleri ekleyerek başlamanızı öneririz. Sizin veya satıcılarınızın da aktif bir teklife sahip olduğu bir ASIN'in en iyi 20 teklifinde bir değişiklik olduğunda Amazon'dan B2B AOCN push bildirimleri alın. Fiyatlandırma kararlarınızda rekabetçi fiyatlandırma bilgilerini alarak alternatif senaryo analizleri yapın.
Icon: clothing items
Envanter yönetim verileriyle satıcıların her depodaki belirli ürünlerin envanterini yapılandırıp raporlamasına yardımcı oluyoruz. Bu özellik, satıcıların birden çok kargo şablonunu sürdürme ve güncelleme ihtiyacını ortadan kaldırıp müşterilere envanterin bulunduğu en yakın depodan doğru teslimat taahhüdü vermemize yardımcı olur.
Icon: advertising
Sayfa görüntülemeleri ve/veya sipariş dönüşüm oranlarınızı iyileştirmek için ürün sayfası performanslarına ilişkin verilerle reklam/fiyatlandırma stratejilerini nerede ve nasıl değiştirebileceğiniz konusunda bilgi sağlayan B2B satış trafik raporlarını uygulamanızı öneririz.
Icon: stack of boxes
Kurumsal müşterilerden Amazon İşletme'de talep gören ürünlere dair talep sinyallerini alıp yeni ürün seçim kararlarınızda kullanmak için İşletme Ürün Fırsatı raporlarını uygulamanızı öneririz.
Icon: shipping
İş Saatinde Teslimat performansınızı ve kurumsal müşterilerinizin teslimat deneyimini iyileştirmek için teslimat deneyimiyle ilgili API'leri uygulamanızı öneririz.
Icon: shirt
Amazon'un Büyük Hacimli Teslimat Hizmetleri, maliyetlerden tasarruf edip koli paketlerinin satışını hızlandırarak müşterilerinize daha iyi bir alışveriş ve teslimat deneyimi sunmanız için tasarlanmış bir programdır. Geliştiriciler, artık Liste Kaydı Ürünleri API'sini kullanarak paket hiyerarşisi ilişkileri oluşturabilir. Bu özellik bir ürünün birimlerini, koli paketlerini ve paletlerini bir araya getirerek bağlantılı bir liste kaydı oluşturur.
API'leri uygularken ortaya çıkabilecek tüm sorunlar için Satıcı Entegrasyon Hizmetleri üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz üçüncü taraf entegratörlerin listesi

List of third-party integrators

Video eğitimleri

Amazon İşletme için SP-API'yi kullanmaya başlama

SP-API'yi kullanarak Amazon İşletme'ye özgü özelliklerle görevlerinizi otomatikleştirebilir ve satışlarınızın verimliliğini artırabilirsiniz.

Geliştirici hesabınız var mı?

B2B'ye kaydolun

 

SP-API'de yeni misiniz?

Geliştirici hesabı oluşturun

 

© 2023, Amazon.com Services LLC.