Başlarken

Tedarikçiler için SP-API'ye Giriş

Satış Ortağı API'si (SP-API), Amazon satış ortaklarının sipariş, kargo, ödeme ve analiz gibi verilerine programlı olarak erişmesine yardımcı olur.

Tedarikçilerin Amazon ile veri alışverişini otomatikleştirmek için Uygulama Programlama Arayüzü (API) ve Elektronik Veri Değişimi (EDI) sunuyoruz. Tedarikçiler, bu otomasyonlarla normalde elektronik tabloları karıştırırken harcadıkları zamanda verilerden içgörüler geliştirmeye, içgörülerden eylem planları oluşturmaya ve bu eylem planlarını uygulamaya odaklanabilir.

SP-API'yi kullanmaya başladınız mı?

Vendor Central'da oturum açın.

 

SP-API'de yeni misiniz?

Hemen kaydolun

 

Destek için Vendor Central'a girip Destek > Bize Ulaşın > API Entegrasyonu bölümüne gidin.
Illustration of a person sitting at a desk with apps floating around them
coding screen

Amazon'da Otomasyon

Tedarikçiler için otomasyon seçenekleri olarak Elektronik Veri Değişimi (EDI) ve Uygulama Programlama Arayüzü (API) sunuyoruz.
  • SP-API ile çeşitli liste kaydı iş akışlarını otomatikleştirerek Amazon mağazasında verimli liste kayıtları oluşturup yönetebilir, katalog yönetimine harcadığınız iş gücünü ve liste kaydı hatalarını azaltabilir, satış kanallarınızı yönetip optimize edebilir, ikmal programınızı yönetebilir, dakikalar içinde çeşitli raporlara erişebilir, tedarik zinciri optimizasyonu ve tedarikçi ticaret ilişkileri için perakende ve doğrudan gönderim süreçlerinizi otomatikleştirebilirsiniz.
  • EDI'yi kullanarak tedarik zinciri optimizasyonu ve tedarikçi ticaret ilişkileri için perakende ve doğrudan gönderim süreçlerini otomatikleştirebilirsiniz.
icon: question mark

SSS

API nedir?

Uygulama programlama arayüzleri (API), kullandıkları tanım ve protokol setleriyle iki veya daha fazla yazılım bileşeninin iletişim kurmasını sağlayan mekanizmalardır. Örneğin bir mobil hava durumu uygulaması, bir meteoroloji bürosunun tahmin bilgilerine erişmek ve kullanıcılarına göstermek için API'leri kullanır.

Satış Ortağı API'si (SP-API) nedir?

Satış Ortağı API'si (SP-API); işletmenizin envanter yönetimi, zengin içerik yayınlama, satın alma siparişleri ve analiz raporları gibi görevlerini otomatikleştirmek üzere Amazon mağazası ve Vendor Central ile entegrasyon için kullanılan bir uygulama programlama arayüzü (API) setidir.

SP-API'nin avantajları

icon: money
Uygun maliyetli
API'ler, çeşitli açık kaynaklı platformlar da dahil en popüler teknoloji yığınları ve platformlarında geliştirilip uygulanabilir.
icon: checkilist
Entegrasyon kolaylığı
API'ler, yeni uygulamaları mevcut yazılım sistemleriyle entegre ederek geliştirme hızını artırır. Mevcut kodlardan yararlanmak için de API'leri kullanabilirsiniz.
icon: credit card
Tek seferlik ücret
API, tek seferlik bir lisans ücretine sahiptir. Kullanıma hazır olan API'ler hiçbir ek maliyet içermez.
icon: shipping truck and plane
Tedarikçilerin kargo sürelerini (VTTS) iyileştirir
Siparişlerin entegrasyonu, tedarikçilerin onayları ve ön kargo bildirimlerini (ASN'ler) daha hızlı göndermesini sağlayarak sipariş alımından onayına kadar geçen süreyi azaltır.
icon: boxes
Verileri daha verimli bir şekilde alır
ASN'leri elektronik ortamda gönderen ve SSCC etiketlerini kullanan tedarikçiler, manuel olarak gönderilen ASN'lere kıyasla birimlerinin alımında %14 civarında bir iyileşme görüyor.
icon: computer and phone with rectangles inside
Analizlere erişim sunar
Perakende tedarikçileri, API'leri kullanarak birkaç dakika içinde birden çok rapor türüne erişebilir.
icon: race to finish
Teslimat sürelerini azaltır
Otomasyon, birden çok kontrol gerektiren manuel süreçlere kıyasla sipariş onaylama ve ASN gönderme işlemlerinizi kolaylaştırır.

Elektronik Veri Değişimi (EDI) nedir?

Elektronik veri değişimi (EDI), işletmeler arasında standart bir biçimde sağlanan elektronik bilgi alışverişidir. EDI, bilgileri işletmeler arasında aktarmak için önceden tanımlanmış ileti biçimlerine dönüştürür.

EDI Entegrasyonu sırasında EDI şartlarımızı inceleyebilir ve kurulumunuzla ilgili verileri girebilirsiniz. Her ileti entegrasyonunun sonunda, sistem şartlarımızla uyumluluğu sağlamak için iletinizin yapısını ve içeriğini doğrulayacak testleri geçmeniz gerekir.

Her EDI iletiminde, EDI spesifikasyonlarımızda tanımlanan tüm gerekli veri öğelerinin yer alması gerektiğini unutmayın.
people exchanging goods for money via a computer screen

EDI'nin Avantajları

icon: doc with charts
Maliyetleri ve hataları azaltır
EDI ile manuel süreçleri otomatikleştirip optimize ederek iş gücü maliyetlerini ve insan hatalarını azaltabilirsiniz.
icon: mouse clicking money sign
Envanter maliyetlerini azaltır
EDI, daha doğru talep tahminleri ve tedarikçi programları sunarak envanter maliyetleri ile döngü sürelerini azaltır.
icon
Daha kısa işletme döngülerini destekler
EDI ile gönderdiğiniz verilerle manuel süreçler ve insan hataları ortadan kaldırılarak satın alma siparişi verme ile ürünleri kargoya hazırlama arasında geçen süre azaltılır.
icon: office supplies
Verimliliği artırır
Otomasyon, manuel idari görevleri ortadan kaldırarak çalışanların daha özel görevlere odaklanmalarına yardımcı olur.
icon: ascending line graph
Verileri daha verimli bir şekilde alır
EDI ile gönderdiğiniz veriler; karton içeriği, PRO takip numarası ve SSCC etiketiyle tam olarak eşleşir. Otomatik alımı etkinleştirir ve lojistik merkezlerimizde ürün kabulü verimini artırır.
icon: rocketshipd
İşlemeyi hızlandırır
Faturalarınızı EDI ile otomatik olarak işleyip ödemelerinizi tutarlı bir şekilde ve zamanında alabilirsiniz.
icon: question mark

SSS

EDI mi API mi? Hangisini seçmelisiniz?

Tedarikçiler, kendilerine en uygun seçeneği tercih edebilir ve farklı işletme süreçleri için her iki seçeneği de aynı anda kullanabilir. API'ler raporlar, liste kayıtları ve pazarlama gibi alanlarda daha fazla olasılığa sahip olsa da her iki seçenek de operasyon süreçleriniz için aynı düzeyde otomasyon sağlar.

Başlarken

Hemen Satış Ortağı API'siyle işletmenizin büyümesini otomatikleştirmeye ve hızlandırmaya başlayın. Üst düzey adımlar:
Vendor Central'a geliştirici olarak kaydolmak için bir Vendor Central hesabınızın olması gerektiğini hatırlatırız.
© 2023, Amazon.com Services LLC.