Başlarken

Özel geliştiriciler için başlangıç

Amazon satıcıları, SP-API'yi kullanarak kendi Amazon mağazalarına özel entegrasyonlar ve çözümler geliştirebilir.

Geliştirici hesabınız var mı?

Oturum açın

 

SP-API'de yeni misiniz?

Geliştirici hesabı oluşturun

 

Man going through checklist

Giriş

Satış Ortağı API'si (SP-API) nedir?

Satış Ortağı API'si (SP-API), Amazon satış ortaklarının sipariş, kargo ve ödeme gibi süreçlerindeki verilerine programlı olarak erişmesine yardımcı olan REST tabanlı bir API'dir. SP-API'yi kullanan uygulamalar; satış verimliliğini artırarak, gereken iş gücünü azaltarak ve müşterilere yanıt sürelerini iyileştirerek satış ortaklarının işletmelerini büyütmelerine yardımcı olur. Amazon satıcıları, SP-API ile liste kaydı, sipariş, ödeme ve rapor gibi verilerine programlı bir şekilde erişebilir.
  • Satışlarınızın verimliliğini artırın, iş gücü ihtiyacını azaltın ve müşterilerinize yanıt sürelerinizi kısaltın.
  • Amazon işletmelerinin verimli yönetimi için gerekli olan kritik verilere ve özelliklere gerçek zamanlı olarak erişin.
  • Envanterinizin seviyelerini ve kullanılabilirliğini verimli bir şekilde izleyip güncelleyin, programlı bir şekilde ürün liste kayıtları oluşturup yönetin, fiyatlarınızı dinamik olarak ayarlayın.

Önemli avantajlar

icon: line chart

Daha fazla verimlilik

Sipariş yönetimi ve envanter güncellemelerini otomatikleştirerek manuel görevleri azaltın, insan hatalarını azaltarak zamandan tasarruf edin.
icon: docs with data

Veri odaklı kararlar

Değerli veri içgörülerine erişerek bilinçli kararlar alın. Müşteri davranışlarını, ürün trendlerini ve satış motiflerini anlayın.
icon: chat bubbles

7/24 müşteri memnuniyeti

Gerçek zamanlı güncellemeler, sipariş takibi ve daha hızlı sipariş işleme süreleriyle müşteri hizmetlerinizi optimize edin.
icon: rocketship

İşletme ölçeklendirme

Operasyonlarınızı kolaylaştırarak Amazon işletmenizi büyütmeye ve yeni bölgelere açılmaya odaklanın.
icon: questions mark

SSS:

API nedir?
Uygulama programlama arayüzü anlamına gelen API, kullandığı bir dizi tanım ve protokolle iki yazılım bileşeninin aralarında iletişim kurmasını sağlayan bir mekanizmadır.

"Uygulama" kelimesi, API bağlamında kendine has bir işleve sahip her türden yazılımı ifade eder. Arayüz, iki uygulama arasında bir hizmet anlaşması olarak düşünülebilir. Bu anlaşma, iki uygulamanın istek ve yanıtları kullanarak birbiriyle kurduğu iletişim biçimini belirler. Uygulamaların API belgeleri, geliştiricilerin bu istekleri ve yanıtları nasıl yapılandıracaklarına ilişkin bilgiler içerir.

Kullanım senaryoları

icon: shirt

Liste kaydı yönetimi

Ürün liste kayıtlarınızı programlı bir şekilde oluşturun, güncelleyin ve yönetin. Liste kaydı oluşturma sürecini otomatikleştirin ve kataloglarınızı daima güncel tutun.
icon: money

Fiyat optimizasyonu

Ürün fiyatlarını gerçek zamanlı olarak ayarlayıp rekabet gücünüzü koruyun ve kârınızı zirveye çıkarın.
icon: stack of boxes

Envanter yönetimi

Envanter seviyelerini ve kullanılabilirliğini verimli bir şekilde izleyip güncelleyin. Envanter güncellemelerini otomatikleştirip müşterilerinize sorunsuz bir alışveriş deneyimi sağlayarak stok tükenmesini ve aşırı satışı önleyin.
icon: clothing items

Ürün araştırma

Pazardaki trendleri ve talebi analiz ederek yeni ürün fırsatlarını ve satabileceğiniz niş ürünleri keşfedin.
Icon: headset

Değerlendirme yönetimi

Müşteri yorumlarını ve değerlendirmelerini yönetip yanıtlayarak güçlü bir marka itibarı oluşturun.
icon: computer screen

Anahtar kelime optimizasyonu

Ürün liste kayıtlarınızı alakalı anahtar kelimelerle optimize ederek aramalardaki görünürlüğünüzü ve sıralamanızı iyileştirin.

Özel uygulamalar nasıl oluşturulur?

1. Adım: Amazon satıcısı olarak kaydolun

Özel uygulamanızı oluşturmadan önce Amazon Seller Central'a Amazon satıcısı olarak kaydolmanız gerekir. Satış Ortağı API'si ile geliştirme veya entegrasyon için profesyonel satış hesabı gerekir. Bireysel hesaplar uygun değildir. Hesabınızı istediğiniz zaman profesyonel bir plana yükseltebilirsiniz.

Kaydı tamamlamak için birincil hesap kullanıcısı olmanız gerekir.
Woman using a smartphone looking at app options

2. Adım: Geliştirici profili oluşturun

Seller Central ana menüsünden Uygulamalar ve Hizmetler → Uygulama geliştir'i seçin. Developer Central sayfasında geliştirici profiliniz yoksa "Geliştirici Profiline Geç" seçeneğini görürsünüz. Kuruluşunuzla ilgili tüm bilgileri ve iletişim bilgilerinizi sağlayın.
icon: questions mark

SSS:

Herkese açık ve özel uygulamalar arasındaki fark nedir?
  • Özel uygulamalar: Yalnızca kuruluşunuz tarafından kullanılabilen ve kendi kendini yetkilendiren uygulamalardır. Özel geliştiriciler, kendi şirketlerini Amazon API'leriyle entegre eden uygulamalar oluşturur.
  • Herkese açık uygulamalar: Herkesin kullanabileceği ve satış ortakları tarafından yetkilendirilen uygulamalardır. Herkese açık geliştiriciler, diğer şirketlerin kullanabileceği uygulamalar oluşturup sunar.

3. Adım: Veri erişimi isteyin

Profilinizi göndermeden önce Kullanım Şartları Politikası (AUP), Veri Koruma Politikası (DPP) ve Amazon Services API'si Geliştirici Sözleşmesi şartlarını inceleyin.

Güvenlik Denetimi'nde yer alan soruları yanıtlayarak kuruluşunuzun bu şartları nasıl karşıladığı hakkında bilgiler sağlayıp uygulamanız için gereken rolleri seçin. Roller, SP-API'lerin geliştirici veya uygulamaların belirli bir operasyon ya da kaynağa erişim düzeyini belirlemek için kullandığı mekanizmalardır. Geliştirici olarak belirli bir rol altında gruplandırılmış operasyonlara ve kaynaklara erişmek için istekte bulunmalı ve hak kazanmalısınız. SP-API rolleri hakkında daha fazla bilgi almak için buradaki roller rehberine bakabilirsiniz.
icon: questions mark

SSS:

Satış Ortağı API'si geliştiricisi olarak kaydolmak için profesyonel satış hesabına ihtiyacım var mı?
Evet. Satış Ortağı API'si ile geliştirme veya entegrasyon için profesyonel satış hesabı gerekir. Bireysel hesaplar uygun değildir. Hesabınızı istediğiniz zaman profesyonel bir plana yükseltebilirsiniz. Hesap bilgileri içindeki Hizmetlerim bölümünde satış planınızın türü ve pazaryeri bilgilerinizi görebilirsiniz. Tedarikçiler, Vendor Central'a özel geliştirici olarak kaydolabilir. Daha fazla bilgi için Geliştirici olarak kaydolma bölümüne bakabilirsiniz.

4. Adım: Özel bir SP-API uygulaması oluşturup kendi kendine yetkilendirin

Farklı SP-API uç noktalarına çağrı yapmak için özel bir SP-API uygulamanızın olması gerekir. Bunun için Developer Central sayfasına gerekli rollere sahip yeni bir istemci ekleyebilirsiniz. Bu işlemin ardından Satış Ortağı API'si uygulamasının taslağı oluşturulur.

Özel uygulamanızı yayınlamadan taslak durumundayken kendi kendine yetkilendirebilirsiniz.

5. Adım: SP-API'ye bağlanıp SP-API uç noktalarına çağrı yapın

Kurulum tamamlandıktan sonra örnek bir SP-API çağrısı yürütebilirsiniz. Bunun için Postman'ı kullanarak korumalı alan uç noktalarımızdan birine çağrı yapmanızı öneririz.

6. Adım: Otomasyona başlayın

Entegrasyonunuz hazır olduğuna göre artık Amazon işletme süreçlerinizi otomatikleştirmeye başlayabilirsiniz.
Man typing at a computer

Video eğitimleri

Faydalı kaynaklar

Daha fazla yardım almak için Satış Ortağı API'si Geliştirici Desteği ile iletişime geçin. Tedarikçi uygulamaları için Vendor Central > Destek > Bize Ulaşın > API Entegrasyonu bölümüne giderek Vendor Central'da bir destek kaydı açın.

Videolar

YouTube'daki SP-API Developer University kanalımızı ziyaret ederek SP-API hakkında daha fazla bilgi edinin.
© 2023, Amazon.com Services LLC.