Başlarken

Satış Ortağı API'sine Genel Bakış

Amazon Satış Ortağı API'sinin (SP-API) ne olduğunu ve geliştirici olarak nereden başlamanız gerektiğini öğrenip sık sorulan soruları inceleyin.

SP-API'yi kullanmaya başladınız mı?

Oturum açın

 

SP-API'de yeni misiniz?

Geliştirici hesabı oluşturun

 

Man coding with apps floating around him
icon: question mark

SSS:

API nedir?

Uygulama programlama arayüzü anlamına gelen API, kullandığı bir dizi tanım ve protokolle iki yazılım bileşeninin aralarında iletişim kuran bir mekanizmadır.

"Uygulama" kelimesi, API bağlamında kendine has bir işleve sahip her tür yazılımı ifade eder. Arayüz, iki uygulama arasında bir hizmet anlaşması olarak düşünülebilir. Bu anlaşma, iki uygulamanın istek ve yanıtları kullanarak birbirleriyle kurduğu iletişim biçimini tanımlar. Uygulamaların API belgeleri, geliştiricilerin bu istekleri ve yanıtları nasıl yapılandıracaklarına ilişkin bilgiler içerir.

Amazon Satış Ortağı API'si (SP-API) nedir?

Satış Ortağı API'si (SP-API), Amazon satış ortaklarının sipariş, kargo ve ödeme gibi süreçlerindeki verilerine programlı olarak erişmesine yardımcı olan REST tabanlı bir API'dir. SP-API'yi kullanan uygulamalar; satış verimliliğini artırarak, gereken iş gücünü azaltarak ve müşterilere yanıt sürelerini iyileştirerek satış ortaklarının işletmelerini büyütmelerine yardımcı olur.
  • Satış ortaklarının Satış Ortağı Uygulama Mağazası'ndaki ürün detay sayfanızdan ya da web sitenizden başlatabileceği bir OAuth yetkilendirme iş akışı oluşturun.
  • LWA kod değişimi ve kimlik doğrulaması konusunda yardım alabileceğiniz bir SDK oluşturun.
  • Bir korumalı alan ortamına çağrı yaparak uygulamalarınızı test edin.

SP-API uygulama türleri

icon: clothing items
Özel satıcı uygulamaları
Satıcılar için geliştirilmiş, yalnızca kuruluşları tarafından kullanılabilen ve kendi kendini yetkilendiren uygulamalardır.
icon: stack of boxes
Herkese açık satıcı uygulamaları
Herkesin kullanabileceği ve satıcıların OAuth ile yetkilendirdiği uygulamalardır. Amazon Services API'si Geliştirici Sözleşmesi uyarınca, herkese açık geliştiricilerin uygulamalarını Amazon Satış Ortağı Uygulama Mağazası'nda listelemesi gerekir.
icon: computer screen
Özel tedarikçi uygulamaları
Tedarikçiler için geliştirilmiş, yalnızca kuruluşları tarafından kullanılabilen ve kendi kendini yetkilendiren uygulamalardır.

Temel Özellikler ve İşlevler

Satış Ortağı API'sinin bazı temel özelliklerini ve işlevlerini daha yakından inceleyin. Bu özellikler, satış ortaklarının Amazon mağazalarındaki satış yolculuklarının kontrolünü ele almalarına yardımcı olur.
icon: amazon store on computer screen
Liste Kaydı Yönetimi
Ürün liste kayıtlarınızı programlı bir şekilde oluşturun, güncelleyin ve yönetin; liste kaydı oluşturma sürecini otomatikleştirin ve kataloglarınızı daima güncel tutun.
icon: checkilist
Envanter Yönetimi
Envanter seviyelerini ve kullanılabilirliğini verimli bir şekilde izleyip güncelleyin. Envanter güncellemelerini otomatikleştirip müşterilerinize sorunsuz bir alışveriş deneyimi sağlayarak stok tükenmesini ve aşırı satışı önleyin.
icon: stack of boxes
Sipariş Yönetimi
Satıcılar, SP-API ile gerçek zamanlı olarak siparişleri alabilir, kargoları onaylayabilir, iptalleri ve para iadelerini işleyebilir. Bu otomasyon seviyesi, sorunsuz sipariş gönderimi ve müşteri memnuniyeti sağlar.
icon: money
Fiyatlandırma Otomasyonu
Fiyatlarınızı rekabet faktörlerine göre dinamik bir şekilde ayarlayarak fiyatlandırma stratejilerinizi optimize edin ve satışlarınız ile kârınızı zirveye çıkarın.
icon: line chart
Raporlar ve Analizler
Ayrıntılı raporlara ve analizlere erişin. Performansınızı analiz edin, trendleri ortaya çıkarın ve işletmenizi ileriye taşıyacak veri odaklı kararlar alın.
icon: question mark

SSS:

REST API'leri nedir?

REST, Temsili Durum Aktarımı anlamına gelir. REST, istemcilerin sunucu verilerine erişmek için kullanabileceği GET, PUT, DELETE vb. gibi bir dizi işlevi tanımlar. İstemciler ve sunucular, veri alışverişi için HTTP kullanır.

REST API'nin temel özelliği durum bilgisinin olmamasıdır. Durum bilgisinin olmaması, sunucuların istekler arasında istemci verilerini kaydetmediğini gösterir. İstemcinin sunucuya yaptığı istekler, web sitelerini ziyaret etmek için tarayıcınıza yazdığınız URL'lere benzer. Sunucudan gelen yanıtlar, bir web sayfasının tipik grafik işlemesi olmadan sunulan basit verilerdir.
SP-API'den önce bu süreç çok sıkıcıydı ve hata çıkabiliyordu. Bu yüzden yüksek hizmet düzeyimizi ve müşteri memnuniyetini korumakta zorlanıyorduk. Ayrıca birden fazla kullanıcıyla çalışmaya başlarken ölçeklenebilirlik sorunlarıyla da karşılaşıyorduk.
Satya PrakashKıdemli Çözüm Mimarı, CedCommerce

Başlarken

Satış Ortağı API'si uygulamanızı kaydetmeden önce Satış Ortağı API geliştiricisi olarak kaydolmanız gerekir. Geliştirici kaydı prosedürü, oluşturmayı planladığınız uygulamanın türüne göre biraz farklılık gösterir. Geliştirici uygulamaları üç gruba ayrılır:
  • Herkese açık uygulamalar: Herkesin kullanabileceği ve satıcılar veya tedarikçilerin OAuth ile yetkilendirdiği uygulamalardır.
  • Özel satıcı uygulamaları: Satıcılar için geliştirilmiş, yalnızca kuruluşları tarafından kullanılabilen ve kendi kendini yetkilendiren uygulamalardır.
  • Özel tedarikçi uygulamaları: Tedarikçiler için geliştirilmiş, yalnızca kuruluşları tarafından kullanılabilen ve kendi kendini yetkilendiren uygulamalardır.
Illustration of Earth with arrows pointing in different directions
Satış Ortağı API'si uygulamanızı kaydetmeden önce Satış Ortağı API geliştiricisi olarak kaydolmanız gerekir. Geliştirici kaydı prosedürü, oluşturmayı planladığınız uygulamanın türüne göre biraz farklılık gösterir.

Daha fazla bilgi için Terminoloji bölümüne göz atın veya Başlarken videolarını izleyin.
icon: question mark

SSS:

API entegrasyonları nedir?

API entegrasyonları, verileri istemciler ve sunucular arasında otomatik olarak güncelleyen yazılım bileşenleridir. Telefonunuzun fotoğraf galerisinden buluta otomatik veri senkronizasyonu veya başka bir saat dilimine geçtiğinizde bilgisayarınızdaki saat ve tarihin otomatik senkronizasyonu API entegrasyonlarına örnek verilebilir. Kuruluşlar ayrıca birçok sistem işlevini verimli bir şekilde otomatikleştirmek için bu entegrasyonlara başvurabilir.
SP-API, kuruluşumuza büyük oranda zaman tasarrufu sağladı. SP-API'den önce ürün verileri, fiyatları ve envanterlerini yönetmek için Excel dosyasına manuel olarak sürükleyip bırakmakla uğraşıyorduk.
Raymond YuCEO, ZYing

Geliştirici yolculuğunuza başlayın

Dünya çapında 1 milyonun üzerinde satıcı, işletmelerini otomatikleştirmek için Satış Ortağı API'leriyle geliştirilmiş uygulamaları kullanıyor. Amazon uygulamalarını güçlendirmek için API'lerimizi kullanarak büyüyen geliştirici topluluğuna katılın.

SP-API'yi kullanmaya başladınız mı?

Oturum açın

 

SP-API'de yeni misiniz?

Geliştirici hesabı oluşturun

 

© 2023, Amazon.com Services LLC.