Başlangıç

SP-API’ye Genel Bakış

Satış Ortağı API'sinin ne olduğunu öğrenin, geliştirici olarak nereden başlamanız gerektiği hakkında bilgi edinin ve sık sorulan soruları gözden geçirin

Zaten bir SP-API geliştiricisi misiniz?

Oturum aç

 

SP-API'de yeni misiniz?

Hemen kaydol

 

icon: question mark

SSS:

API nedir?

Uygulama programlama arayüzü anlamına gelen API, iki yazılım bileşeninin bir dizi tanım ve protokol kullanarak birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir mekanizmadır.

API'ler bağlamında “uygulama” kelimesi, farklı bir işleve sahip herhangi bir yazılımı ifade eder. Arayüz, iki uygulama arasındaki bir hizmet sözleşmesi olarak düşünülebilir. Bu sözleşme, iki uygulamanın istek ve yanıtları kullanarak birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu tanımlar. Uygulamaların API belgeleri, geliştiricilerin bu istekleri ve yanıtları nasıl yapılandıracaklarına ilişkin bilgiler içerir.
Illustration of a computer monitor with graph and data on the screen.

Satış Ortağı API’si nedir?

Satış Ortağı API'si (SP-API), Amazon satış ortaklarının sipariş, kargo, ödeme ve daha birçok konuyla ilgili verilere programlı olarak erişmesine yardımcı olan REST tabanlı bir API'dir. SP-API kullanan uygulamalar; satış verimliliğini artırarak, gereken iş gücünü azaltarak ve müşterilere yanıt sürelerini iyileştirerek Satış Ortaklarının işletmelerini büyütmelerine yardımcı olur.
  • Satış Ortaklarının Satış Ortağı Uygulama Mağazası ürün detay sayfanızdan ya da web sitenizden başlatabileceği bir OAuth yetkilendirme iş akışı oluşturabilirsiniz.
  • LWA kodu değişimi ve kimlik doğrulaması konusunda yardım alabileceğiniz bir SDK oluşturabilirsiniz.
  • Korumalı alan ortamına çağrı yaparak uygulamalarınızı test edebilirsiniz.
icon: question mark

SSS:

REST API'leri nedir?

REST, Temsili Durum Transferi anlamına gelir. REST, istemcilerin sunucu verilerine erişmek için kullanabileceği GET, PUT, DELETE vb. gibi bir dizi işlevi tanımlar. İstemciler ve sunucular HTTP kullanarak veri alışverişinde bulunur.

REST API'nin ana özelliği durum bilgisiz olmasıdır. Durum bilgisinin olmaması, sunucuların istemci verilerini istekler arasında kaydetmediği anlamına gelir. İstemcinin sunucuya yaptığı istekler, bir web sitesini ziyaret etmek için tarayıcınıza yazdığınız URL'lere benzer. Sunucudan gelen yanıt, bir web sayfasının tipik grafik işlemesi olmadan düz verilerdir.

Başlarken

Satış Ortağı API’si başvurunuzu kaydetmeden önce Satış Ortağı API geliştiricisi olarak kaydolmanız gerekir. Geliştirici olarak kaydolma prosedürü, oluşturmayı planladığınız uygulamanın türüne bağlı olarak biraz farklılık gösterir. Geliştirici uygulamaları üç türe ayrılır:
  • Herkese açık tüm uygulamalar. Herkese açık olan ve OAuth kullanan satıcılar veya tedarikçiler tarafından yetkilendirilen uygulamalar.
  • Özel satıcı uygulamaları. Satıcılar için yalnızca kuruluşunuz tarafından kullanılabilen ve kendi kendini yetkilendiren uygulamalar.
  • Özel tedarikçi uygulamaları. Tedarikçiler için yalnızca kuruluşunuz tarafından kullanılabilen ve kendi kendini yetkilendiren uygulamalar.
Illustration of Earth with arrows pointing in different directions
Satış Ortağı API'si başvurunuzu kaydetmeden önce Satış Ortağı API geliştiricisi olarak kaydolmanız gerekir. Geliştirici olarak kaydolma prosedürü, oluşturmayı planladığınız uygulamanın türüne bağlı olarak biraz farklılık gösterir.

Daha fazla bilgi için Terminoloji bölümüne göz atın veya Başlarken videolarını izleyin.
icon: question mark

SSS:

API entegrasyonları nedir?

API entegrasyonları, istemciler ve sunucular arasındaki verileri otomatik olarak güncelleyen yazılım bileşenleridir. Telefonunuzun resim galerisinden buluta otomatik veri eşitlenmesi veya başka bir saat dilimine seyahat ettiğinizde saat ile tarihin dizüstü bilgisayarınızda otomatik olarak eşitlenmesi API entegrasyonlarına örnek olarak verilebilir. Kuruluşlar ayrıca birçok sistem işlevini verimli bir şekilde otomatikleştirmek için bunları kullanabilir.

Hemen geliştirmeye başlayın

SP-API entegrasyonuyla Amazon Satış Ortaklarının büyümesini destekleyecek yazılım çözümleri geliştirin
© 2023, Amazon.com Services LLC.