MarketRock logo

Başarılı Bir Geçiş Hikâyesi: MarketRock

"Eski API'lerden yenilerine geçişimizi şeffaflık içinde tüm müşterilerimizle paylaştık. Yeni SP-API'lerin sunacağı kolaylığı anladılar ve işletmelerinin süreçten etkilenmeyeceğini bilmenin rahatlığıyla çalışmalarına devam ettiler."
Marco Tibaldeschi
CTO, MarketRock
Person holding a magnifying glass up to a computer monitor

MarketRock Hakkında

Merkezi İtalya'nın Alessandria bölgesinde bulunan MarketRock, BT tabanlı bir yazılım şirketi ve Amazon'un yazılım ortağıdır. Güçlü ve esnek yazılım çözümleriyle ürün verileri organizasyonu, envanter yayınlama otomasyonu ve envanter-sipariş senkronizasyonu gibi konularda Amazon satıcılarına yardımcı olur. MarketRock, yazılımlarla birlikte e-ticaret yönetimi hizmetleri de sağlar.

MarketRock, 2010 yılında Amazon Pazaryeri Web Hizmetini kullanarak Amazon ile programlı bir entegrasyon sürecine girmişti. 2021 yılında ise MWS'den SP-API'lere geçmeye karar verdi.

Kullanılan API'ler

  • Raporlar
  • Akışlar
  • Siparişler
  • Satıcıdan Gönderim
  • FBA (Amazon Lojistik)
  • Katalog
  • Ürünler

Aşamalı bir yaklaşım benimsedik

MarketRock, bir çözüm tasarlama ve uygulama süreçlerini planlarken Satış Ortağı Geliştirici Hizmetleri ile ortak çalıştı. Yaklaşık üç ay süren geliştirme döneminde yeni SP-API'lere geçiş yapmaya başladı.

MarketRock, geçişe en yüksek önceliğe sahip iki API'siyle başladı. İlk önce satıcıların Amazon'dan sipariş alıp düzenlemeleri için kullanılan Raporlar API'sinin geçişini tamamladı. Ardından satıcıların doğrudan MarketRock uygulamasından ASIN'ler oluşturması için kullanılan Akışlar API'sinin geçiş çalışmalarıyla devam etti. Raporlar ve Akışlar API'lerinin geçişi tamamlandıktan sonra Siparişler, Satıcıdan Gönderim, Katalog ve Ürünler gibi daha az sık kullandığı API'leri de entegre etti.

Şirket, geçiş çalışmalarına erken başlayarak son dakika ortaya çıkabilen teknik testlerde zaman sorunu yaşamamış oldu. Müşteri kodlarının kademeli geçişine bilhassa zaman harcadıkları tüm geçiş süreci toplamda 8 ay aldı.

Müşterilerin işlerini sekteye uğratmamaya öncelik verdik

Şirket, tüm geçiş çalışmalarında satıcılara sundukları işlevleri sekteye uğratmamaya öncelik verdi. MarketRock, muhtemel iş kesintilerini önlemek için kodların geçişini birkaç haftada toplu hâlde tamamladı. Bu aşamalı süreç sayesinde müşterilerin güvenini kaybetmeden hizmetlerine devam edebildi.
Eski API'lerden yenilerine geçişimizi şeffaflık içinde tüm müşterilerimizle paylaştık. Yeni SP-API'lerin sunacağı kolaylığı anladılar ve işletmelerinin süreçten etkilenmeyeceğini bilmenin rahatlığıyla çalışmalarına devam ettiler.
Marco TibaldeschiCTO, MarketRock
Satış Ortağı Geliştirici Hizmetleri ekibi, geçiş sürecinde hem farklı konulardaki rehberliğiyle hem de ilk zamanlarda ortaya çıkan bir erişim sorununu çözerek MarketRock'a destek oldu. İlk kimlik doğrulama süreci biraz karmaşık geçse de daha sonra hiç sorun çıkmadı.

Dikkat çeken bir performans artışı yaşadık

Şirket geçişin ardından yanıt süresi, hızı ve genel performansında iyileşmeler gördüğünü belirtti. SP-API'lerle müşterilerine daha hızlı, daha standart ve daha verimli hizmetler sunabiliyorlardı. MarketRock müşterileri artık tekrarlayan görevleri çok daha kolay otomatikleştiriyor, iş akışlarını kolaylaştırıyor, hesap performansını ve satışlarını artırıyor.
Yeni SP-API'lerin performansı çok daha iyi. API bölümlerine entegrasyon süresi azaldı, geliştirme döngüsü ise daha "standart" ve özellikle JSON tabanlı mesajlarda ihtiyaca göre uygulanabilecek kadar esnek hâle geldi.
Marco TibaldeschiCTO, MarketRock

Geleceği de planlıyoruz

MarketRock, mevcut API'lerinin geçişini tamamladı ve şimdi daha önce MWS'de desteklenmeyen yeni özellikler ve API'ler eklemeyi planlıyor.
Örneğin yeni özelliklerden biriyle artık FBM (Satıcıdan Gönderim) sipariş faturalarını Seller Central'a iletebiliyoruz. Ayrıca Amazon ürün detay sayfalarına zengin pazarlama içerikleri eklemek için A+ İçerik API'sini de entegre etmeyi düşünüyoruz.
Marco TibaldeschiCTO, MarketRock
Tüm uygulamalar/hizmetler, tüm mağazalarda/dillerde mevcut olmayabilir ve tüm Satış Ortakları, Satış Ortağı Uygulama Mağazası temsilcileriyle söz konusu hizmeti kontrol etmelidir.
© 2023, Amazon.com Services LLC.