Newsletter

Nisan 2022

Ukraynalı geliştiricilere destek

Dünyadaki pek çok insan gibi biz de Ukrayna'da olup bitenleri korku, endişe ve büyük bir üzüntüyle izliyoruz. Amazon, iş ortaklarının yaşadığı ve çalıştığı topluluklara uzun yıllardır destek sağlamaktadır. Ukrayna'daki çatışma başladıktan kısa bir süre sonra savaştan etkilenen geliştiricilerle doğrudan iletişim kurabileceğimiz bir hat oluşturduk. Bu şekilde geliştiricilere elimizden gelen desteği sağlayıp işletme operasyonlarının olabildiğince az etkilenmesi için uğraşıyoruz. Amazon'un Ukrayna'ya sunduğu destekler hakkında daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz. Sizin de işletmeniz yaşananlardan etkilendiyse Geliştirici Desteği üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

SP-API temel oluşturma lansmanı duyurusu

Mart ayında SP-API uygulamaları için yıllık yetkilendirme temelini başlattık. Artık satış ortaklarının yetki verdikleri herkese açık SP-API uygulamaları için yetkilendirmelerini yılda bir kez yenilemeleri gerekiyor. Bu özellik, daha önce yalnızca MWS uygulamaları ile hem SP-API hem de MWS kullanan hibrit uygulamalar için geçerliydi. Amazon, satış ortaklarına SP-API uygulama yetkilendirme sürelerinin sona ermek üzere olduğunu 30 gün öncesinden bildirecektir. Satış ortakları, uygulamalarını kullanmaya devam etmek için Seller Central'da "Uygulamalarımı Yönet" bölümünden yetkilendirmeyi yenileyebilir. Satış ortağı, son tarihten önce uygulama yetkilendirilmelerini yenilemezse uygulama satıcının verilerine erişme yetkisini kaybeder. SP-API tabanlı uygulaması olan herkese açık bir geliştiriciyseniz uygulamanızın kullanıcılarına bizden bir e-posta aldıklarında yetkilendirmeleri yılda bir kez yenilemelerini hatırlatabilirsiniz.

MWS'den SP-API'ye geçiş

Tüm üçüncü taraf herkese açık MWS geliştiricilerine hatırlatma: MWS Satıcıdan Gönderim (MFN), Sipariş ve Raporlar bölümlerinin geçişinin ilk aşaması için son tarih 31 Temmuz 2022'dir. Kuruluşunuza, e-posta ile ya da Seller Central Olay Kayıtları bölümünden bir Geçiş Planı Formu doldurmanızı isteyen bir mesaj gelmiş olabilir. Henüz göndermediyseniz lütfen mümkün olan en kısa sürede yanıtlarınızı gönderin.

Ayrıca bu yılki geçiş sürecinize destek olacak en güncel bilgileri bulabileceğiniz yeni SP-API Geçiş Merkezi'ne de göz atabilirsiniz. MWS geçişi konusunda herhangi bir sorunuz varsa Geliştirici Desteği ile bir destek kaydı da açabilirsiniz.

SP-API'de İşletme Raporları başlatılıyor

Mart ayında SP-API'de Satış ve Trafik Raporunu başlatmıştık. Raporda sipariş edilen ürün satışları, gelir, sipariş edilen birimler ve talep tutarı gibi önemli satış performansı metriklerinin yanı sıra satıcının tüm katalog ürünlerinin sayfa görüntüleme sayısı ve öne çıkan teklif yüzdesi gibi sayfa trafiği metrikleri yer alır. Raporda yer alan veriler önceden sadece Seller Central İşletme Raporları sitesinde yer alıyordu. Şimdi ise işletme verilerine, tarih ve ASIN ayrıntı düzeyine, otomatik rapor teslimi planlamasına ve satıcıların işletmelerini optimize etmelerine yardımcı olacak daha kapsamlı içgörülere daha hızlı ve kolay erişim imkânı sunuyoruz.

Amazon Business B2B API paketi API geliştiricilerinin kullanımına sunuldu

Biliyor muydunuz? İlk olarak 2015 yılında ABD'de başlatılan Amazon Business, bu süre zarfında sekiz ülkeye daha açıldı ve dünya çapında yıllık satışlarda 25 milyar $ gibi bir tutara ulaştı. Bu satışların yarısından fazlası, üçüncü taraf satıcılardan ve onların da büyük çoğunluğu Amazon.com'da kurumsal müşterilere üçüncü taraf satış yapan satıcılardan geliyor.

Amazon Business, API geliştiricilerine sunduğu B2B API paketiyle satış deneyimini daha da geliştirip hızlandırmayı hedefliyor:
  • İşletme Fiyatlandırması ve Miktar İndirimleri Oluşturun: Teşviklerinizle kurumsal müşteriler için Öne Çıkan Teklif olma şansınızı artırın. Akışlar API'sini kullanarak İşletme Fiyatlandırması ve Miktar İndirimleri ekleyin.
  • Müşteriye Özel Miktar İndirimleri İsteklerini Yönetin: Kurumsal müşterilerin tek seferlik toplu miktar indirimlerine yönelik özel indirim isteklerine (fiyat teklifi talebi-RFQ) yanıt verin. Raporlar API'sini kullanarak müşterilerin isteklerini alın. Akışlar API'sini kullanarak yanıtınızı yükleyin.

    Amazon kurumsal müşterilerinin miktar indirim isteklerini kolayca görüntüleyip yanıtlayın.
  • B2B Seçme Fırsatlarını Belirleyin: Kurumsal müşteri talebi sinyalleri ile satıcıların mevcut ürün liste kayıtları arasındaki boşluklara göre kişiselleştirilmiş ürün seçimi önerileri alarak bir adım öne geçin. Sizin İçin Önerilenler Raporları API'sini kullanarak yüksek talep gören ürün önerilerini indirin. Henüz Amazon'da Olmayan Ürünler Raporları API'sini kullanarak yüksek talep gören ancak Amazon mağazasında bulunmayan ürünleri indirin.

    Müşteri talebi sinyalleri ve satıcıların mevcut ürün liste kayıtlarını bir araya getirerek her satıcı için kişiselleştirdiğimiz ürün önerileriyle daha akıllıca satış yapın.
  • B2B için Kural Tabanlı Fiyatlandırmayı Otomatikleştirin: B2B müşterilerine yönelik Öne Çıkan Teklif Fiyatı/En Düşük Fiyat özellikleriyle rekabet gücünüzü korumak için otomatik yeniden fiyatlandırma çözümleri geliştirin. "B2B Teklif Değiştirildi Bildirimi" B2B AOCN (yalnızca SP API) kullanarak fiyat değişikliklerine göre B2B Öne Çıkan Teklif fiyatlarını ve en düşük fiyatları içeren anında bildirimler alın. Ürün Fiyatlandırma API'sini (yalnızca SP API'de) kullanarak isteğe bağlı B2B fiyatlandırması alın.

    Satıcı liste kaydındaki bir ürün için en iyi 20 B2B teklifinin birinde fiyat değişikliği olduğunda anlık bildirimler alarak rekabet gücünüzü koruyun.
Daha fazla bilgi için integrationservices@amazon.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.
© 2023, Amazon.com Services LLC.