Newsletter

Ağustos 2022

Amazon Satış Ortağı Uygulama Mağazası'ndaki üçüncü taraf uygulamalarını keşfedin

Liste kaydı, fiyatlandırma, kargo optimizasyonu veya temel satış operasyonlarının otomasyonu gibi çeşitli ihtiyaçlarınız için doğru çözümü Amazon Satış Ortağı Uygulama Mağazası'nda bulabilirsiniz. Amazon Satış Ortağı Uygulama Mağazası (eski adıyla Amazon Seller Central İş Ortağı Ağı) işletmenizi otomatikleştirmenize, yönetmenize ve büyütmenize yardımcı olacak 2.500'ün üzerinde onaylı üçüncü taraf uygulamasına sahiptir. Size özel uygulamaları bulabileceğiniz Sizin için Önerilenler gibi özellikleri kullanarak özenle seçtiğimiz ve sürekli izlediğimiz üçüncü taraf uygulamaları arasından işinize yarayacak çözümleri keşfedin.

Amazon Satış Ortağı Uygulama Mağazası (SPA) ana sayfasına Sizin için Önerilenler özelliği eklendi

Haziran 2022'de, SPA'ya giriş yapan satış ortaklarına kişiselleştirilmiş uygulama önerilerinde bulunan yeni bir özelliği kullanıma sunduk. Özellik, makine öğrenimini kullanarak satış ortaklarını benzer satış ortaklarının yetkilendirdiği uygulamalarla eşleştirir ve işletme ihtiyaçlarına en uygun çözümleri keşfetmelerine yardımcı olur. Amazon, kişiselleştirme kapasitesini iyileştirerek bu özelliği geliştirmeye devam edecektir.

MWS'den SP-API'ye geçiş ve MWS'nin kaldırılma duyurusu

Aşağıdaki API bölümlerini kullanan tüm üçüncü taraf herkese açık geliştiricilerin ilk geçiş tarihi 31 Temmuz 2022'dir: MWS Satıcı Gönderim (MFN), Siparişler ve Raporlar API'si.

Amazon, tüm üçüncü taraf herkese açık uygulamalarının bu tarihten itibaren bu üç MWS bölümüne erişimini kaldıracaktır. Üçüncü taraf geliştiricilerin %90'ından fazlası, SP-API'ye geçiş işlemlerine başlamış olup %20'sinden fazlası da tüm MWS bölümlerinin geçişini erkenden tamamlamıştır. Amazon ayrıca yakın zamanda 31 Aralık 2023'te MWS'nin tamamen kullanımdan kalkacağını ve özel uygulama geliştiricilerinin 2023 yılı için SP-API'ye son geçiş tarihlerini içeren bir duyuru da yayınlamıştır. Amazon, geçiş sürecinize yardımcı olmak için her yeni güncellemeyi sizinle paylaşacaktır.

Satış Ortağı Uygulama Mağazası Belçika'da da kullanıma sunuldu

Amazon, Satış Ortağı Uygulama Mağazası'nı Belçika'da da kullanıma sundu. AB geliştirici kimliğine sahip tüm geliştiriciler, bu ülkedeki işlemleri destekleyebilir. Belçika'nın uç nokta bilgilerini görmek için Amazon MWS uç noktaları ve pazaryeri numarası değerlerini ziyaret edebilirsiniz. Amazon, satıcı erişiminizi en üst düzeye çıkarmak için işletmenizi genişletip liste kayıtlarınızı güncellemenizi önerir.

İşletmenizle neden Belçika'ya açılmalısınız?

  • Hızlı büyüme gösteren gelişmekte olan bir ülke (11,5 milyon nüfus).
  • Uygulamanın yakın zamanda kullanıma sunulduğu bir ülke; ilk yatırımcı olma avantajı.
  • Özellikle fırsat etkinlikleri için hesap yönetimi desteği.
  • Erken Öne Çıkan Teklif uygunluğu.
  • Devam eden lansman promosyonları.
2022'de açılacağımız yeni ülkeler için de takipte kalın.

14 ve 15 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştireceğimiz Amazon Accelerate 2022 etkinliğimize katılın

Bu yıllık satıcı konferanslarımızın ilkinde, ister Seattle'da yüz yüze ister dünyanın bir ucundan çevrimiçi katılan davetlilerimize benzersiz bir deneyim sunmayı hedefliyoruz. Konferansta Amazon'un işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak yeni ürünleri, araçları ve kaynaklarının haberlerini doğrudan Amazon üst düzey liderlerinden alacaksınız. Ayrıca satış serüveninize ivme kazandıracak konularla kişiselleştirilmiş, özel ve yoğun bir konferans deneyiminin bir parçası olacaksınız.

Amazon Çözüm Ortağı Guard

Amazon, geliştiricilerin AWS ortamındaki güvenlik denetimlerinin değerlendirilmesini kolaylaştıran yeni ürünü Guard için Beta test kullanıcıları arıyor. Guard, Amazon'un Veri Koruma Politikası gereksinimleriyle uyumluluğu kanıtlamayı kolaylaştıracak bir self servis etkinleştirerek güvenlik denetimlerinde gereken manuel işlemleri azaltır. Katılımcılar, özelliği test etmek için özel teknik destek alacak ve ürünün yol haritasını işletme ihtiyaçlarına göre şekillendirme konusunda ekiplerimizle iş birliği yapma fırsatı bulacaktır.

Daha fazla bilgi için Beta test konu satırıyla cjding@amazon.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Amazon Click and Collect In-Store İngiltere ve Almanya'da kullanıma sunuldu

Amazon, Haziran ayında Click and Collect in Store -diğer adıyla Buy Online Pick Up in Store (BOPIS)- özelliğini İngiltere ve Almanya'da kullanıma sundu. Fiziksel vitrine sahip satış ortakları, bu yeni programla Amazon üzerinden çevrimiçi alışveriş yapan müşterilerine ürünleri aynı gün mağazalarından teslim alma seçeneğini sunabilir.

Bu ücretsiz teslimat seçeneği, müşterilere daha fazla esneklik ve kolaylık sunduğu gibi satış ortaklarına da satışlarını ve mağaza içi trafiklerini artırma fırsatı verir.

İngiltere ve Almanya'da kullanıma sunduğumuz program, şimdilik satış ortakları için davetiye sistemiyle ilerleyecektir. İlerleyen zamanlarda Fransa, İtalya ve İspanya'da da seçili satıcıların kullanımına açılacaktır. Program için hak kazanabilecek ve daha fazla bilgi edinmek isteyebilecek satış ortaklarınız varsa Click and Collect in-store ekibi, yeni programın ayrıntılarını ve gereken API geliştirmelerini memnuniyetle anlatabilir.

Ayrıntılı bilgi için eu-bopis-am@amazon.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Seçili entegratörler ve satıcılara özel bir Amazon hesap yöneticisi ve çözüm mimarı atanacaktır.

Satış Ortağı API'si Blogu duyurusu

Amazon, Mart ayında Satış Ortağı API'si Blogunu başlattı. Geliştiriciler, artık Amazon çözüm mimarları ve API uzmanlarının bir araya getirdiği ilave kaynaklara ulaşarak Satış Ortağı API'si serüvenlerini geliştirebilir. Blog gönderileri, yeni ve mevcut SP-API geliştiricilerini ilgilendiren konular üzerine olacaktır. Yazılar arasında SP-API uygulamalarının fiyat sınırlarını optimize etme stratejileri, MWS'den SP-API'ye geçişle ilgili içerikler ve önemli güvenlik denetimlerine doğru şekilde hazırlanmak için bir kılavuz bulabilirsiniz. Yeni blog yazıları da eklenmeye devam edecektir. Her blog yazısının sonunda yazıyı oylayıp yorumlarınızı paylaşarak içerikleri faydalı bulup bulmadığınızı veya ele almamızı istediğiniz konuları belirtebilirsiniz.

Amazon Business B2B - AnyOfferChangeNotification (AOCN) API'si geliştirme güncellemesi

Bildirimler API'si geliştirmeleri:

B2B AnyOfferChangeNotification (AOCN), iki yeni özelliği (processingDirective ve aggregationSettings) doğru şekilde yürütmek için güncellenmiştir. Bu güncellemeyle bildirim değişikliklerini sırayla toplamak için pazaryeri veya zaman dilimine göre filtreleme yapabilirsiniz.

Ürün listeleri için toplu bilgi alma işlemlerini kullanıma sunduk

Ürün Ücretleri API'si ve Ürün Fiyatlandırma API'si ile artık bir ürün listesi için toplu bilgi alma işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Amazon, bu API'lere geçiş yapan geliştiricilerin verimliliklerini artırmak için API'leri tek tek çağırmak yerine yeni toplu işlemleri kullanarak çağırmalarını şiddetle tavsiye eder. Ürün Fiyatlandırma API'si, bir listedeki ürün fiyatlandırmasını alan ve ürün bilgilerini sunan yeni getItemOffersBatch ve getListingOffersBatch işlemlerini içerir. Daha fazla bilgi için Ürün Fiyatlandırma API'si Kullanım Alanı Rehberine bakabilirsiniz.

getItemOffersBatch, ASIN'e göre bir ürün grubunun en düşük fiyattan sunulan tekliflerini getirir. Bu özellik ile ilişkili API'ler: GetItemOffersBatchRequest/GetItemOffersBatchResponse.

getListingOffersBatch, SKU'ya göre bir liste kaydı grubunun en düşük fiyattan sunulan tekliflerini getirir. Bu özellik ile ilişkili API'ler: GetListingOffersBatchRequest/GetListingOffersBatchResponse.

Toplu API'ler ile en fazla 20 ürünün fiyatlandırma bilgilerini alabileceğinizi lütfen unutmayın. API'lerin kullanımının ön koşulu olarak geliştirici profilinizde atanmış Fiyatlandırma ve Ürün Liste Kaydı rolünüz olması gerekir.

Satıcıdan Gönderim Ağı (MFN) için Amazon Teslim Alma Noktalarına Teslimat etkinleştirildi

Amazon, satıcı tarafından gönderilen siparişler için Amazon Teslim Alma Noktaları Teslimat Programını (eski adıyla Erişim Noktaları) kullanıma sundu. Satış ortaklarımız, satıcı tarafından gönderilen siparişler için Amazon teslim alma noktalarından teslim alma seçeneğiyle müşterilerine kolay bir eve teslimat alternatifi sunabilir.

Program ile satış ortaklarımız ve müşterileri için sorunsuz bir kargo ve teslimat deneyimi sunmayı hedefliyoruz.

Nasıl ayarlanır?

Teslim alma noktasına gönderilecek siparişler, Siparişler API'si içindeki IsAccessPointOrder özelliği ile tanımlanabilir ve hedef teslim alma noktası da StoreChainStoreId özelliği ile belirtilebilir.

Daha fazla bilgi için Seller Central'da Sipariş Raporuna bakabilirsiniz.

Satıcılarınızın rekabetçi fiyatlarla Öne Çıkan Teklif uygunluğunu geri kazanmalarına yardımcı olun

Amazon, işletmelerini yönetmek için API'leri kullanan satıcılar ve geliştiriciler için yeni bir Fiyatlandırma Durumu anlık bildirimini kullanıma sundu. Fiyatlandırma Durumu, fiyatlandırması ile rekabetin dışında kaldığı için Öne Çıkan Teklif (Satın Alma Kutusu) olmaya uygun olmayan teklifleri gösterir. Bildirimler, bir liste kaydı Öne Çıkan Teklif olmaya uygunluğunu kaybedince gönderilir ve rekabetçi fiyatları ve/veya mevcut referans fiyatlarını da (ör. ortalama satış fiyatı, perakende teklif fiyatı, doğrulanmış liste fiyatı veya öne çıkan teklif fiyatı) içerir.

Böylece rekabetçi fiyatta/altında ya da sağlanan referans fiyatlarla uyumlu bir Son Fiyat (fiyat+kargo) belirleyerek tekrar Öne Çıkan Teklif olmaya uygun olabilirsiniz. Anında otomatik bildirimler ile artık Öne Çıkan Teklif olma hakkını kaybeden teklifleri bulmak için e-postalar veya Seller Central sayfaları arasında kaybolmak zorunda değilsiniz. Bu özelliği kullanarak rekabetçi fiyatlar belirleyip Öne Çıkan Teklif olma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları uygulayarak Satış Ortağı Fiyatlandırma Durumu Bildirimine abone olabilirsiniz:

1. Bildirimler API'si v1 Kullanım Alanı Rehberine gidin.

2. Öğretici Bilgiler: Bildirimleri ayarlama (Amazon Simple Queue Service iş akışı) içindeki adımları uygulayın.

3. Amazon'a Simple Queue Service'te (SQS) yayınlama, SQS hedefi oluşturma ve öğretici bilgilerde açıklandığı gibi PRICING_HEALTH bildirimleri için abonelik oluşturma izinleri verin.

İletişimde kalalım.

Kuruluşlar, zaman içinde değişiklikler yaşar. Bu değişiklikler sırasında geliştirici profilinizdeki iletişim bilgileriniz de güncelliğini yitirebilir. Amazon, tüm geliştiricilerine iki dakikalarını ayırıp Seller Central-Kaydol sayfasını ziyaret ederek iletişim bilgilerini güncellemelerini önerir. Ayrıca Seller Central hesap e-postalarınız ile geliştirici profili hesap e-postalarınızı da güncellemenizi öneririz.

Seller Central hesabınızda faaliyet göstererek hareketsizlik nedeniyle devre dışı bırakılma riskini de önlersiniz. Erişiminizi kaybetmemek için her ay mutlaka bir dakikanızı ayırıp Seller Central hesabınızda oturum açın.
© 2023, Amazon.com Services LLC.