Algo logo

Müşteri başarı öyküsü: Algo

API destekli bir iş zekası platformu, Microsoft'un tedarik zinciri planlamasını ve veri yönetimini modernleştirmesine yardımcı oluyor.
Illustration of four people working together

Algo hakkında

Algo, veriye dayalı tedarik zinciri planlaması konusunda uzmanlaşmış bir iş zekası şirketidir. Tedarikçiler ve perakendeciler, verimli operasyonları planlamak ve bunların simülasyonunu yapmak için analitik olarak zenginleştirilmiş Algo platformunu kullanır. Şirket ayrıca yönetilen hizmetler de sunmaktadır.

Algo platformu, Amazon'daki satıcıların ve tedarikçilerin talebi tahmin etmesine, envanteri tahsis etmesine, siparişleri yönetmesine, fiyatlandırmayı optimize etmesine ve bu işlemlerin tümü için olası senaryolarla ilgili hazırlık yapmasına yardımcı olur.

Algo ve Microsoft

Microsoft, Amazon da dahil olmak üzere tüm küresel satış kanallarında envanter yönetimi, tahmin ve daha fazlasına yardımcı olmak için Algo'nun sağladığı hizmetleri kullanır. Tüketici elektroniği sektöründe devleşmiş şirket, Amazon satış ve envanter verilerini Elektronik Veri Değişimi (EDI) aracılığıyla alıyordu.

Amazon'un artık Microsoft ile EDI bağlantısını paylaşmayacağı duyurulduğunda, Algo'nun Microsoft'un tedarik zinciriyle ilgili tüm veri beslemelerini entegre etmeye devam etmek için yeni bir çözüm bulması gerekti.

EDI'den API'ye geçiş

Amazon'un EDI uyumluluğu aşamalı olarak ortadan kalkarken, Algo'nun bir SP-API çözümü oluşturması için doğru zaman gelmişti. API'ler, Amazon ve Microsoft arasındaki bilgi akışını sürdürmenin yanı sıra daha basit ilk başlangıç, daha hızlı veri aktarımı ve kritik verilere gerçek zamanlı görünürlük sağlar. Algo, Microsoft için bir API çözümü tasarlamaya ve bunu küresel olarak uygulamaya karar verdi.
Sektörün geleneksel EDI'den API'ye geçtiğini görüyoruz. Bu nedenle, gelişmiş bir API çözümü, ortaklarımız için kritik öneme sahip. API'nin faydalarını araştırırken, daha hızlı uygulama zamanlaması, azaltılmış maliyetleri ve canlı verilerin avantajlardan yalnızca birkaçı olduğunu keşfettik.
Thomas BondUygulama ve Müşteri Başarısı Direktörü, Algo

Veri aktarımını kolaylaştırma

API'ye geçmeden önce Algo, iki farklı iş akışı aracılığıyla veri yönetimi yapıyordu. Bunlardan ilki olan EDI'nin verileri aktarması kimi zaman altı iş günü hatta daha uzun sürüyordu. İkincisi ise manuel olarak güncellenen bir Excel dosyasıydı. Bunların her ikisi de zaman alıyor ve önemli iş verilerinin yalnızca "anlık" görüntüsünü sağlıyordu.

"Daha önce, aylar sürebilecek akışlar kurmak için harici EDI ekiplerine güveniyorduk. Artık çok daha az geliştirme süresiyle birden çok veri katmanından yararlanabiliyoruz."

- Thomas Bond, Uygulama ve Müşteri Başarısı Direktörü, Algo

API, her iki işlemi de Microsoft'un tüm veri akışlarını kapsayan ve birden çok veri türü içeren tek bir kaynağa dönüştürdü. Dahası, verilere artık her zaman erişilebilir ve veriler gerçek zamanlı olarak görüntülenebilir.

“API'yi dilediğimiz zaman kullanabildiğimizden, işletmenin ihtiyaçlarına karşılık gelmeyen bir anlık görüntüye bağlı kalmıyoruz."

- Thomas Bond, Uygulama ve Müşteri Başarısı Direktörü, Algo

API destekli raporlama

Envanter ve satış, tedarik zinciri yönetiminin temel unsurlarıdır. Bu nedenle Algo, Microsoft'un verileri için Envanter ve Satış API'si verilerini kullanarak başladı. Algo artık günlük satış verilerini ve haftalık envanter verilerini toplamak için API'leri kullanıyor.

Şirket, satın alma siparişleri için şu anda API destekli raporları, tahminleri, ve tanıtım performansını test ediyor. Günün sonunda plan, bunları Algo'nun gelişmiş analiz çözümüne dahil etmektir. Bu sayede Microsoft ve diğer Algo müşterileri, daha faydalı verilerden yararlanabilir.

Kullanılan API'ler

  • Envanter verileri çekme
  • Satış verileri çekme
  • Satın alma siparişi raporları
  • Tanıtım performansı raporları
  • Tahminler

Küresel bir çözüm

Bugün Algo'nun hedefi, başarılarını artırıp API destekli tedarik zinciri analitiği ve planlamasında endüstri lideri olmaktır. Microsoft'un yanı sıra Algo, dünya çapındaki ortakları ve satıcıları için API çözümleri uygulamaya başladı. SP-API artık Algo'ya gelişmiş analitik çözümü için daha fazla veri çekme ve analiz etme olanağı sağlıyor. Bu olanak, tüm müşterilere yarar sağlıyor.

Manuel Excel raporlarını otomatik bir API işlemiyle değiştirmek, en büyük avantajlar arasında yer alıyor. Büyük oranda zaman tasarrufu sağlamasına ek olarak, API özellikli raporlama çok daha iyi kalite kontrolü sunuyor. Bir defasında Algo, EDI'nin raporlayamadığı yaklaşık 2 milyon dolarlık geliri tespit edebildi. Bu tutar, Algo'nun iş ortaklarından biri için "büyük bir kazanç" ifade ediyor.
SP-API, dünya çapında birden fazla satıcı ve ortağı etkileyen dahili bir çözüm geliştirmemize yardımcı oldu. Amaç, Algo'nun şu anda maliyetlerden tasarruf etmesi değil, sektörün en iyi olması için çözümümüze yatırım yapmak.
Thomas BondUygulama ve Müşteri Başarısı Direktörü, Algo
Tüm uygulamalar/hizmetler, tüm mağazalarda/dillerde mevcut olmayabilir ve tüm Satış Ortakları, Satış Ortağı Uygulama Mağazası temsilcileriyle söz konusu hizmeti kontrol etmelidir.
© 2023, Amazon.com Services LLC.